NUKAT - model współpracy, który działa, jak nie wiem co!

  • Paulina Czyżewicz Centrum NUKAT
  • Ewa Kobierska-Maciuszko Centrum NUKAT
  • Mirosław Maciej Malinowski Centrum NUKAT
  • Iwona Ruść Centrum NUKAT

Abstract

Narodowy Uniwersalny Katalog NUKAT gości na łamach „Biuletynu EBIB” dość regularnie, tylko w ostatnich latach sześć razy, zarówno w tekstach opisujących model samego katalogu centralnego, jak i jako ilustracja szerszych zjawisk i trendów we współczesnym bibliotekarstwie i informacji naukowej, wreszcie jako przywoływane przy innych tematach, podstawowe narzędzie w warsztacie polskiego bibliotekarza akademickiego. Tym razem, wpisując się w temat główny bieżącego numeru „Biuletynu EBIB”, przedstawiamy katalog NUKAT pod kątem codziennych, rutynowych procesów bibliotecznych prowadzonych w Centrum NUKAT BUW. Są ich dziesiątki, a wszystkie możliwe do zrealizowania dzięki fundamentalnemu założeniu: partnerskiej i równoważnej współpracy bibliotek naukowych i akademickich (obecnie 175), a w nich katalogujących bibliotekarzy (obecnie 1512), wspierających ich informatyków oraz administratorów bazy centralnej NUKAT.

References

Pismo dyr. BUW H. Hollendra do Rektora UW z lutego 1996 r. powołujące się na uchwałę KRASP z dn. 27 I 1996 r. o tworzeniu dla automatyzujących się bibliotek polskich warunków umożliwiających wymianę danych w celu modernizacji warsztatu informacyjnego w nauce i szkolnictwie zgodnie z bieżącymi tendencjami światowymi, a także w celu uniknięcia dublowania czynności w pracy bibliotekarzy oraz poprawy jakości informacji kierowanej do użytkowników bibliotek. Archiwum BUW, sygn. 5/4, 12/25.

OCLC Annual Report 2019–2020. W: WorldCat [online]. [Dostęp 20.11.2020]. Dostępny w: https://www.oclc.org/en/annual-report/2020/home.html#yearinreview.

Published
2020-12-30