Zasoby polskich bibliotek w multiwyszukiwarkach i serwisach indeksujących publikacje naukowe

  • Marzena Marcinek
Słowa kluczowe: multiwyszukiwarki, indeksowanie publikacji, EBSCO Discovery Service, Primo, SUMMON, biblioteki naukowe, badania ankietowe

Abstrakt

W referacie przedstawiono wyniki badań dotyczących implementacji w polskich bibliotekach multiwyszukiwarek jako narzędzi umożliwiających jednoczesne przeszukiwanie udostępnianych przez bibliotekę dokumentów, niezależnie od ich formatu i lokalizacji. Zestawienie informacji o implementacji przygotowano na podstawie badań ankietowych przeprowadzonych w bibliotekach, które zakupiły jedną z multiwyszukiwarek: EBSCO Discovery Service, Primo lub SUMMON oraz zamieściły do niej link na swojej stronie WWW. Dodatkowym źródłem informacji były wyniki odrębnej ankiety i wywiadów z dostawcami multiwyszukiwarek – przedstawicielami firm Aleph Polska, EBSCO i ProQuest. Ankiety i wywiady przeprowadzono w kwietniu 2013 r. Wyniki obu ankiet wzbogacono o analizę prezentacji informacji o multiwyszukiwarkach na stronach WWW bibliotek oraz o przykłady wyszukiwania w zasobach bibliotek z pozycji niezarejestrowanego użytkownika i z poziomu biblioteki. Analogiczne wyszukiwanie zrealizowano za pomocą wyszukiwarki Google Scholar oraz w serwisie WorldwideScience.org. Wyniki badań, w formie tabelarycznych zestawień, mogą być wykorzystywane przez biblioteki przy podejmowaniu ewentualnych decyzji o zakupie multiwyszukiwarki.

Bibliografia

PRIMO. W: Aleph Polska [on-line]. [Dostęp 02.07.2013]. Dostępny w World Wide Web: http://www.aleph.pl/produkty/primo/.

EBSCO Discovery Service [online]. [Dostęp 02.07.2013]. Dostępny w World Wide Web: http://www.ebscohost.com/international/default.php?par=2&id=279&language=polish.

Informacje o programie Google Scholar. W: GoogleScholar [on-line]. [Dostęp 16.04.2013]. Dostępny w World Wide Web: http://scholar.google.pl/intl/pl/scholar/about.html.

Pomoc techniczna dla bibliotek. W: GoogleScholar [on-line]. [Dostęp 16.04.2013]. Dostępny w World Wide Web: http://scholar.google.pl/intl/pl/scholar/libraries.html.

Pomoc techniczna dla wydawców naukowych. W: GoogleScholar [on-line]. [Dostęp 16.04.2013]. Dostępny w World Wide Web: http://scholar.google.pl/intl/pl/scholar/publishers.html.

PULIKOWSKI, A. Widoczność publikacji naukowych w Internecie [on-line]. [Dostęp 07.04.2013]. Dostępny w World Wide Web: http://WWW.ptin.org.pl/konferencje/Z2012/repozytorium/Pulikowski.pdf.

Wyniki pracy Zespołu ds. multiwyszukiwarek [on-line]. [Dostęp 15.04.2013]. Dostępny w World Wide Web: http://kangur.uek.krakow.pl/biblioteka/konferencja/Dokumenty/wyniki_pracy_Zespołu_ds_multiwyszukiwarek.pdf.

The Summon Service [on-line]. [Dostęp 02.07.2013]. Dostępny w World Wide Web: http://www.serialssolutions.com/en/services/summon/.

Opublikowane
2013-09-06